Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić do Kodeksu spółek handlowych nowe przepisy dotyczące funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zmiany, o których mowa poniżej oparte zostaną na zasadzie dobrowolności. Spółki (zarówno te istniejące, jak i nowe) będą mogły wybrać, czy chcą działać na podstawie starych czy nowych regulacji.
Komisja ekspercka powołana przy resorcie sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, i proponuje, wariant spółki z o.o. bez kapitału zakładowego, ale za to z kapitałem udziałowym. Udziały wspólników nie stanowiłyby ułamka kapitału zakładowego i nie posiadały określonej wartości nominalnej (tzw. udziały beznominałowe).
Planuje się również wprowadzenie rozszerzonej ochrony wierzycieli spółek z o.o. Zarządy będą zobligowane do stałego badania sytuacji finansowej spółki, w tym jej wypłacalności oraz płynności. Proponuje się będą tworzenie kapitałów zapasowych (zasilanych z zysków) – docelowo na poziomie minimum 50 tys. zł.
Rozważa się również wprowadzenie tzw. modelu mieszanego, gdzie będą dwa rodzaje kapitałów – zakładowy i udziałowy oraz dwa rodzaje udziałów – nominałowe i beznominałowe. Zmiany oparte zostaną na zasadzie dobrowolności, co oznacza, iż spółki (zarówno te istniejące, jak i nowe) będą mogły wybrać, czy chcą działać na podstawie starych czy nowych regulacji.